Durdurun Dünyayı İtirazımız Var!

Feb 13, 2015

Mizah, eleştiri ve eğlenceyi harman eden eylemleriyle dünyayı şaşkına çeviren The Yes Men İstanbul’u fethetmeye geliyor…

Yaptıkları işin bir tarifi olması gerekiyorsa, ‘’Kimlik Tashihi’’ doğru tanım olabilir. Zira, bahsedeceğimiz ekip, dünyanın farklı köşelerinde kapitalizmin köşe başlarını tutmuş kurum ve kimlikleri ti’ye alan eylemleriyle dünyayı şaşkına çevirirken ilginç bir taktik uyguluyor. Eleştirdikleri, dalga geçtikleri şey ya da kişinin kılığına bürünüp ‘’kurban’’larını kamuoyu önünde gülünç duruma düşürüyor.

Dünya onları The Yes Men olarak tanıyor. Konferanslarda, sokaklarda, televizyonda, internette bir anda ortaya çıkıp ani eylemlerle şok etkisi yaratıyorlar.

Bu sene If İstanbul’da da karşımıza çıkacak olan The Yes Men, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nin geleceğe yeni bir kültür-sanat birikimi aktarmayı amaçlayan uluslararası misafir programı Boğaziçi Chronicles’ın da yeni konuğu …

Jacques Servin ve Igor Vamos’dan veya projelerinde kullandıkları isimleriyle Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno’dan oluşan ikili, şirketlerin veya kurumların temsilcileri olarak kendini tanıtıp, ‘kurbanlarının’ tutumlarının ya da politikalarının tam tersi olacak şekilde, çoğu zaman absürd açıklamalar yapıp ses getiren eylemlere imza atıyor.

Bu arada Jacques Servin’in hayli muzır bir eylem sonucu eski işinden atıldığını ve bu hikayenin de bir hayli eğlenceli olduğunu ekleyelim: Servin,  The Sims adlı video oyununun üreticisi şirketten, bir oyuna gizli bir kod eklediği için atılmış. Servin’in yazdığı gizli kod sonucunda oyunda  belli aralıklarla birbirini öpen mayolu erkekler ekranı kaplıyormuş.

Bush’u ve Dünya Ticaret Örgütü’nü ti’ye aldılar

Eylemlerinin çıkış noktasını ‘’Motivasyonumuz her zaman hem politika yapmak, hem eğlenmek oldu. Bu ikisinin birbirini dışladığını düşünmüyoruz ve baştan beri de bunun peşindeyiz. Zaten politik kısmı olmasa yaptıklarımız o kadar da komik olmaz, hatta gereksizleşir’’ diye anlatan The Yes Men’in eleştirilerine ve eylemlerine konu olan kurum ve politik kimlikler arasında Dünya Ticaret Örgütü, George Bush, Heritage Foundation, Dow Chemical öne çıktı. İkili, sonuç getiren eylemlerinden birini şöyle anlatıyor: ‘’Bir defasında Amerikan Ticaret Odası’ndan bir yetkili kılığında beyanat vermiş, iklim değişikliği mevzuatına karşı tavrımızı değiştirdiğimizi, Kongre’de yasayı destekleyeceğimizi duyurmuştuk. Tabii anında bizi bu yüzden dava ettiler ama iki hafta sonra kamuoyundan ve kendi üyelerinden gelen baskı yüzünden gerçekten de tavırlarını değiştirmek zorunda kaldılar. Amerikan Ticaret Odası yasaya destek verdiğini açıkladı’’.

İş etkinlikleri, internet, televizyon ve sokaklarda gerçekleştirdikleri şok edici ve hicivli eylemlerini içeren ‘’The Yes Men’’ ve ‘’The Yes Men Fix the World’’ başlıklı filmlere de imza atan ikilinin ‘’The Yes Men are Revolting’’ isimli üçüncü filminin galası Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Venedik Bienali ve ARS Electronica gibi önemli sanat etkinliklerine katılan The Yes Men, Creative Time tarafından verilen Leonore Annenberg Ödülleri’nde Sanat ve Toplumsal Değişim Ödülü dahil olmak üzere pek çok ödüle değer bulundu.

Dünya genelinde aktivist projelerin gelişimini destekleyen The Yes Lab’i kuran The Yes Men, bu yıl toplumsal hareketler için doğrudan eylem oluşturmak ve düzenlemek için kurulan Action Switchboard isimli online platformu hayata geçirdi. Action Switchboard’a dünyanın her tarafından aktivist katılabiliyor.

Dünyanın gidişatına dair itirazınız ve yaratıcı fikirleriniz varsa The Yes Men, fikrinizi eyleme dönüştürecek desteği sağlayarak, ki bu desteğe video kameraman, oyuncu, hatta tutuklanmaya gönüllü eylemciler dahil(!), sesinizi duyurmanız için el veriyor.

The Yes Men / Boğaziçi Chronicles etkinlikleri

19 Şubat 2015

16:00 Film Gösterimi “The Yes Man Fix the World” (The Yes Men Dünyayı Kurtarıyor)

17:30 The Yes Men’den Andy Bichlbaum ile Söyleşi

Yer: Rektörlük Konferans Salonu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus

26 Şubat 2015

16:00 "Bir Direniş Yöntemi Olarak İktidarın Taklidi"

The Yes Men’den Mike Bonanno ve Zaytung’un kurucusu Hakan Bilginer buluşması

 Yer: Albert Long Hall-BTS, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus

Özgür Duygu Durgun

kaynak: sanatatak